Kokoreççi

Turkish Street Food Kokorec made with sheep bowel cooked

Anadolu ve Balkanlarda severek tüketilen kokoreç, koyunun bumbarının ve ince bağırsağının bir şişe sarılarak yatay bir şekilde çevrilerek kor ateşte pişirilen bir yiyecektir. Organizasyonlarda özellikle ekmek arası olarak tüketilen kokoreç, işinde deneyimli kokoreççi tarafından hijyene önem verilerek hazırlanmaktadır.

Kokoreç Hazırlıkları ve Sunumu

Kokoreç özellikle tiryakileri için vazgeçilmez yiyeceklerden biridir. Kokoreççiler bir sanatçı edasıyla kokoreç yapımında kendilerine has malzemeler kullanarak farklı şekillerde kokoreç pişirirler. Kimisi farklı baharatlar, çeşitli sakatat kullanırken kimisi de döner gibi dik bir şekilde pişirir.

Organizasyonlarda her yaştan ve her kesimden insan hitap edildiği için standart bir şekilde kokoreç hazırlanır. Tuzlu suda temizlenene kadar defalarca yıkanan ince bağırsak ve bumbar aralarına iç yağ konularak şişe sarılır. Közde piştikçe fazla yağların dökülmesi için yatay bir şekilde yavaşça pişirilir. İyice kızaran kokoreç ince dilimlenerek başka bir kısımda önlü arkalı tekrardan pişirilir. Kesme tahtasında iki bıçak arasına alınır. İsteğe göre çeşitli baharatlar ve tuz eklenerek bıçaklarla hızlı bir şekilde kıyılır. Hazırlanan kokoreç isteğe bağlı olarak ekmek arasında ya da tabakta garnitürlerle birlikte servis edilir.

Organizasyonlarda Kokoreççi Temini

Kokoreç ekipmanları organizasyon alanına ve isteğinize göre değişmektedir. İsteseniz kokoreç organizasyon alanında taze olarak pişirilip hemen servis edilebilir. Bunun için seyyar kokoreççi arabası ya da sabit kokoreççi standı kurulabilmektedir. Davetli sayısı çok olan piknik organizasyonu, şenlik organizasyonu, konser etkinlikleri ya da açılış gibi organizasyonlarda birkaç saat öncesinden pişirilen kokoreçler özel olarak kurulan sıcak haznelerde kıyılıp, baharatlanarak sıcak bir şekilde servis edilebilir. Kokoreç çeyrek ekmek arasında sunulacağı gibi tabakta yanında turşu, domates dilimleri ve içecekle birlikte sunulabilir.

Kokorecin hazırlanma aşaması kadar pişirilmesi ve sunulması aşamasında da temizlik önemlidir. Bu nedenle organizasyonlarda İzmir Organizasyon firmamızın temin ettiği kokoreççiler yöresel kıyafetlerini giyer ve önlük, eldiven takarlar. Organizasyon öncesinde kokoreççi arabası parçalanarak tek tek temizlenir. ‘’Kendi yemediğimi başkasına da yedirmem.’’ mantığında olan kokoreç ustalarımız organizasyonlarda sizlere yemek ziyafeti sunmaktadır. İzmir Organizasyon şirketimizden kokoreççi standının yanı sıra turşucu, tavuk pilav ikramları, lokmacı gibi nostaljik satıcılar hizmetlerimizi de talep edebilirsiniz.

Nostaljik Sokak Satıcıları 0232 421 50 00 - 0533 470 73 98