Kestaneci

Kestaneci Standı Kiralama

Geleneksel tatlarımızdan biridir kestane. Yemeğinden közlemesine, tatlısından turşusuna kadar birçok çeşidi yapılır. Eskiden sobanın üzerinde, şimdilerde ise kestane arabalarında pişirilen buram buram kokusuyla damakları şenlendiren közde kestane en çok tercih edilenidir. Çeşitli organizasyonlar yöresel kıyafetleriyle kestaneci közde pişirilen kestaneleri servis etmektedir.

Közde Kestane Hazırlanışı ve Kestane Arabası

Büyüklü küçüklü kestane arabaları mevcuttur. Organizasyonun açık alan ya da kapalı mekanda yapılmasına, organizasyona gelecek davetli sayısına göre çeşitleri değişmektedir. İstenirse kestane standı kurularak sabit kestaneci arabası kurulur. İstenirse de seyyar kestaneci arabasında pişirilerek servis edilebilmektedir.

Kestane üretimi daha çok Ege ve Marmara bölgesinde yapılmaktadır. Üreticisinden temin edilen taze ve dolgun kestaneler seçilir. Organizasyon öncesinde kestanelerin hazırlığı bitmiş olur. Kestane ana işlemden önce yıkanır. Şişkin orta kısmından derin olmayan çizikler atılır ve tekrar yıkanır. Hazırlanan kestaneler bir süre suda bekletilir sonra süzülerek bir kaba alınır. Kestane arabası ısıtılır. Kestane arabasının ortasındaki ızgara kısmına kestaneler dizilir. Belli aralıklarla kestaneler maşa yardımıyla çevrilir. Üzeri siyahlaşmaya başladığında kestaneler ızgaranın etrafındaki sıcak bölümlere alınarak üzeri kapatılır. Böylece organizasyon anı boyunca pişen kestaneler hem sıcak olur hem de kurumaları engellenir.

Organizasyonlar Kestaneci

Kestane ülkemizde sıkça tüketilir. Kestaneler bazı gölgelerde çok fazla tüketildiği için kestane ağacına ‘’ekmek ağacı’’ denilmektedir. Kestane hem doyurucu olması hem de görselliği açısından çeşitli organizasyonlarda tercih edilmektedir. Açılış organizasyonu, şenlik organizasyonu, piknik organizasyonu, temel atma törenleri, ramazan şenlikleri, düğün organizasyonu, doğum günü organizasyonu gibi sayısız organizasyon ve etkinliklere kestaneci ve kestane arabası temin edilmiştir.

Kestane arabaları organizasyondan sonra parçalara ayrılarak tek tek temizlenir ve kılıflarına konularak depoya kaldırılır. Aynı şekilde organizasyon öncesinde de parçalar açılarak temizlenir, takılarak kestaneci arabası hazır hale getirilir. İsteğe bağlı olarak kestane arabaları közde pişirilebileceği gibi elektrikli pişirme aparatı da eklenebilir. Kestanecilerimiz kültürel değerlere uygun yöresel kıyafetleri giyerler. Bir taraftan kestaneler pişerken diğer taraftan kağıt külahlarda pişen kestaneler dağıtılır. Dağıtılacak kestane adedi sizin isteğinize bağlı olarak değişmektedir. İzmir Organizasyon bünyesinde mevcut bulunan kestaneci ve kestane arabası temini için bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Nostaljik Sokak Satıcıları 0232 421 50 00 - 0533 470 73 98