Bardakta Mısır

Bardak Mısır Arabası Kiralama

Bardakta mısır Malezya’da ortaya çıkmış, Türkiye’de yediden yetmişe herkes tarafından sevilerek yaygınlaşmıştır. Pişirilerek şoklanan mısır tanelerinin organizasyon anında bardakta mısır arabalarında buharda ısıtılarak çeşitli baharatlarla servis edilmesidir.

Ülkemize iki bin altı yılından sonra satışa sunulan bardakta mısırlar Türk damak tadına uygun olduğu için küçük büyük herkes tarafından sevilerek tüketilmektedir. Eskiden sokaklarda koçanlı olarak kaynatılıp satılan mısırlar günümüzde yerini bardakta mısıra bırakmıştır. Hem yapılışı daha kolay hem de yemesi daha pratik olduğu için daha çok tercih edilmektedir.

Organizasyonlarda Bardakta Mısır & Mısırcı Temini

Günün her saati tüketilebilen bardakta mısırlar organizasyonlarda ikram edilebilecek güzel tatlardan biridir. Mısırcı konseptine yakışır yöresel kıyafetler giyen servis elemanlarımız davetlilerin damak zevkine göre bardakta mısırı hazırlamaktadır. Organizasyonun yapılacağı alana bağlı olarak bardakta mısırlar özel olarak kurulan sabit standlar da servis edileceği gibi seyyar mısır arabasıyla da servis edilebilmektedir. Davetlilerin yoğunluğuna göre istenilen sayıda bardakta mısır arabası temini yapılabilmektedir.

Organizasyon anında servisin hızlı olması için, birinci kalite yerli üretim süt mısır taneleri pişirilip dondurularak hazır hale getirilir. Elektrikli ya da tüplü olan mısır arabasının kazanı suyla doldurarak çalıştırılır. İki hazneli üst kısmın birine doldurulmuş mısır taneleri doldurularak haznenin ağzı kapatılır. Kazanın içindeki su kaynadıkça sıcak buhar mısır tanelerini çözer. Pişirir demiyoruz çünkü mısır tanelerimiz pratik olması için öncesinde pişirilip dondurulmuştu. Çözülen ve yumuşayan mısır taneleri buharın sıcaklığıyla alışkın olduğumuz tada kavuşur. Hazır olan mısır taneleri boş olan hazneye alınarak diğer hazneye tekrar donmuş mısırlar eklenir. Böylece bir taraftan servise hazır mısır bulunurken diğer taraftan yeni mısırlar kendiliğinden hazırlanmış olur. Bundan sonrası davetlilerin zevkine göre değişmektedir.

Yöresel kıyafetleriyle mısırcı arabasının başında bulunan mısırcımız başka bir kapta hazır mısırları alarak tuz ve yağ katarak karıştırır. Tercihe göre kimyon, pul biber, toz biber, kekik, nane, sarımsak tozu, karabiber gibi çeşitli baharatlar ekler. Hazırlanan karışım bardaklara konulur. Yine isteğe göre üzerine ketçap, mayonez, nar ekşisi, limon suyu gibi alternatifler eklenir ve afiyetle yenilir. Hem Türk damak zevkine uygunluğu hem de pratik olması açısından organizasyonlarda sıkça tercih edilen bardakta mısırı İzmir Organizasyon ekibi olarak sizlere sunuyoruz.

Nostaljik Sokak Satıcıları 0232 421 50 00 - 0533 470 73 98